Mała przestrzeń nie stwarza dużych możliwości aranżacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie może ona wyglądać atrakcyjnie. Wprost przeciwnie! Wystarczy bowiem kilka sztuczek, by optycznie ją powiększyć , nadając jej jednocześnie zupełnie innego wymiaru. Szukasz pomysłu na małe mieszkanie? Mamy dla ciebie kilka interesujących propozycji!
1. Lustra – jak szybko powiększyć optycznie niewielką przestrzeń?
Małe mieszkania wymagają szczególnych rozwiązań. Jednym z nich są lustra, odgrywające niezwykle istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni. Optycznie powiększają one pomieszczenie i odpowiednio go doświetlają. Dzięki nim można również skorygować zaburzone proporcje pokoju czy łazienki. Zanim jednak to się stanie, konieczny jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym zostanie umieszczone lustro. To z kolei nie może być dziełem przypadku. Najlepszym rozwiązaniem będzie bowiem zawieszenie lustra w pobliżu okna tak, by odbijało ono padające przez nie światło. Warto przy tym zwrócić uwagę na przedmioty, odbijające się w jego szklanej tafli. Ich zbyt duże nagromadzenie wprowadzi wrażenie chaosu i zaburzy harmonię, co z kolei będzie negatywnie rzutować na aranżację wnętrza.
2. Otwarta przestrzeń – jak dodać pomieszczeniom kilka centymetrów?
Jeśli chcesz, by twoje mieszkanie zyskało na przestronności, zrezygnuj również z zamkniętych drzwi i kotar, zastępując je otwartymi pomieszczeniami, które wydają się optycznie większe. Doskonałym pomysłem będzie np. kuchnia otwarta na salon. Nic dziwnego, że rozwiązanie to cieszy się nieustannie sporym zainteresowaniem, zwłaszcza w małych mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. Dodatkowo likwidacja ścianek działowych to doskonały sposób na doświetlenie ciemniejszych mieszkań i nadanie im nieco głębi. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z drzwi, postaw na wysokie modele, sięgające sufitu. Dzięki nim pokój wyda się wyższy, zwłaszcza gdy zostaną one wykonane ze szkła.
3. Jasna kolorystyka – na które tonacje postawić w małym mieszkaniu?
Kolory mają niezwykle istotne znaczenie w aranżacji wnętrz. To właśnie dzięki nim pomieszczenia zyskują na dynamice, choć umożliwiają one również ich optyczne powiększenie. W tym celu warto postawić na jasne tonacje, które:
- nie przytłoczą pomieszczenia swoją wyrazistością,
- wprowadzą do wystroju wnętrz wrażenie lekkości,
- zbudują wrażenie harmonii, eliminując jednocześnie potencjalny chaos aranżacyjny.
4. Lekkie meble wielofunkcyjne – jak połączyć estetykę z funkcjonalnością?
Połączenie estetyki z funkcjonalnością to często nie tylko wybór, ale również i konieczność w niewielkich mieszkaniach. W tą koncepcję doskonale wpisują się wielofunkcyjne meble, które wzbogacają aranżację swoim wyglądem, umożliwiając jednocześnie komfortowe przechowywanie przedmiotów. Sofa z funkcją spania, szafa z lustrem czy składany do kompaktowych rozmiarów stół doskonale sprawdzą się w ograniczonej przestrzeni. Aby jednak optycznie ją powiększyć, warto:
- postawić na meble na wymiar, zachwycające nie tylko wyglądem, ale również i lekkością,
- rozważyć aranżację wnętrz w stylu skandynawskim, bez masywnych komód i szafek,
- wybrać meble na długich cienkich i doskonale widocznych nóżkach, które zwiększą poczucie przestrzeni, w przeciwieństwie do jednolitych brył, przytłaczających ją swoimi gabarytami.
5. Szklane ściany w mieszkaniach – w jaki sposób zbudować iluzję większej przestrzeni?
Wiesz już, że lustrzane tafle to idealny sposób, by optycznie powiększyć niewielkie wnętrza. W tej kategorii doskonale sprawdzą się również przeszklone konstrukcje, oddzielające od siebie kolejne pomieszczenia. To właśnie dzięki nim:
- wnętrza mieszkań stają się lepiej doświetlone,
- mieszkania zyskują na estetyce i lekkości,
- pomieszczenia wydają się optycznie większe.
6. Odpowiednie oświetlenie – sztuczne czy naturalne?
Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń to klucz do sukcesu w ich optycznym powiększaniu. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto zrezygnować z ciężkich firan czy zasłon, stanowiących dodatkową barierę dla promieni słonecznych. Te można z powodzeniem zastąpić eterycznymi firankami czy roletami rzymskimi. Dążąc do optycznego powiększenia wnętrza, warto również wykorzystać potencjał sztucznego oświetlenia. Doskonale sprawdzi się tutaj kilka świateł, uzupełniających jego główne źródło. Aranżując niewielkie wnętrze, należy postawić więc na oświetlenie zadaniowe w postaci stojącej lampy, ale również i dekoracyjne, którego rolę pełnić mogą lampki doświetlające obrazy na ścianach czy kinkiety, umieszczone za telewizorem. Dzięki nim przestrzeń nabierze zupełnie innego wymiaru, stając się optycznie większa i atrakcyjniejsza pod względem aranżacyjnym.