Przestrzeń między szafkami w kuchni wymaga szczególnych rozwiązań. Muszą one efektywnie łączyć w jedną całość walory estetyczne z funkcją praktyczną, sprowadzającą się do ochrony ściany przed zabrudzeniem. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak stworzyć harmonijne połączenie pomiędzy pięknem a funkcjonalnością, koniecznie poznaj 10 propozycji na wykończenie ściany w kuchni.
1. Wykończenie ściany płytkami – dlaczego warto postawić na standardowe rozwiązania?
Płytki na ścianie to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Nic dziwnego, bowiem ich asortyment na rynku jest bardzo zróżnicowany, co pozwala na ich idealne dopasowanie do naszych indywidualnych gustów i preferencji. Płytki mogą występować w różnych wzorach i kolorach, różniąc się od siebie formatem czy kształtem. Ci, którzy zdecydują się na takie właśnie wykończenie ściany, mogą wybierać również płytki, wykonane z różnych materiałów, jak szkło, płyta laminowana czy kamień, co otwiera wiele możliwości aranżacyjnych.
2. Spiek – czym jest i jak wykorzystać go w kuchni?
Spieki to duże, a zarazem cienkie płyty, powstające z mieszanki naturalnych materiałów. Podobnie jak w przypadku płytek, również i tutaj możesz wybierać spośród całego wachlarza wzorów, faktur i formatów. Stawiając na ten największy, unikniesz także łączeń i fug. Coraz większą popularnością w tym obszarze cieszy się zastosowanie tego samego materiału i wzoru na ścianie i blacie, co wpisuje się w najmodniejsze trendy aranżacyjne sezonu.
3. Kamień - jak odkryć piękno, tkwiące w naturze?
Kamień naturalny to materiał luksusowy, cieszący się sporą popularnością wśród wszystkich tych, którzy stawiają na ponadczasowe rozwiązania i klasyczną elegancję. Wśród tych najczęściej wybieranych wyróżnić można:
- marmur – cechujący się niebagatelną estetyką, ale wymagający specjalnej pielęgnacji,
- granit – znacznie trwalszy, przez co lepiej sprawdzający się w kuchni,
- beton architektoniczny, który może występować w postaci klasycznych płyt betonowych lub gotowej masy dekoracyjnej, dzięki której ściana nabiera struktury betonu.
4. Płyta laminowana – jak wykorzystać ją w kuchennych aranżacjach?
Płyta laminowana pozwala na uzyskanie spójnego efektu aranżacyjnego. Dzięki niej możliwe jest bowiem zastosowanie tego samego materiału i wzoru zarówno na ścianie, jak i na kuchennym blacie. Takie rozwiązanie będzie również tańsze, a zarazem łatwiejsze w pielęgnacji, niż kamień naturalny, co leży u podstaw jego rosnącej popularności.
5. Lacobel – jak efektywnie ożywić wnętrze?
Pod nazwą lacobel kryje się szkło, zabarwione na dowolny kolor. Takie rozwiązanie aranżacyjne prezentuje się nie tylko nowocześnie, ale również i niezwykle estetycznie. Dodatkowo szklana tafla jest łatwa w utrzymaniu czystości i nie wymaga specjalnych działań pielęgnacyjnych. Poza walorami wizualnymi, szkło lacobel posiada również niezwykle istotną, praktyczną funkcję. Optycznie powiększa ono bowiem przestrzeń, co sprawdza się zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.
6. Lustra – jak wykorzystać ich potencjał w kuchni?
Lustra są doskonałą alternatywą dla barwnego szkła lakobel. Decydując się na ich umieszczenie między szafkami, zbudujesz niebagatelną aranżację przestrzeni kuchennej, przy okazji ją optycznie powiększając. W tym przypadku należy jednak postawić na materiał, odporny na smugi, zarysowania i wysoką temperaturę, by móc cieszyć się jego estetyką i funkcjonalnością przez długi czas.
7. Tynk dekoracyjny – w jakich wnętrzach sprawdza się najlepiej?
Tynk dekoracyjny to idealna propozycja dla właścicieli kuchni, urządzonych w stylu industrialnym. Dzięki niemu wnętrze nie tylko ożywi się, ale również nabierze niebagatelnych walorów wizualnych. Taki tynk można pomalować na dowolny kolor, również z refleksami lub punktowym zabarwieniem w postaci kolorowych plam, lub smug. Warto podkreślić jednak, że materiał ten cechuje się dużą porowatością, przez co wymaga stosownego zabezpieczenia przeźroczystym szkłem.
8. Cegła – czy warto wykorzystać ją w aranżacji kuchni?
Oczywiście, że tak! Taki materiał:
- prezentuje się niezwykle oryginalnie,
- odpowiednio zaimpregnowany, doskonale pochłania wilgoć i zabrudzenia,
- nadaje wnętrzu surowości, co sprawdza się zwłaszcza w kuchniach loftowych i industrialnych.
9. Blacha – rozwiązanie tylko dla restauracji?
Blacha to propozycja dla tych, którzy lubią przełamywać aranżacyjne konwenanse, stawiając na nowoczesność i oryginalny klimat. Takie rozwiązanie sprawdzają się doskonale w nowoczesnych i loftowych wnętrzach. Sam pomysł zaczerpnięty został z restauracji, gdzie stawia się na materiały, charakteryzujące się dużą odpornością na wilgoć i wysoką temperaturę. Blacha między szafkami może przybierać różne warianty. Sporą popularnością cieszą się np. blachy stalowe, choć swoich zwolenników posiadając też blachy miedziane, idealnie wpisujące się w rustykalne aranżacje.
10. Tapeta – w czym tkwi źródło jej popularności?
Tapeta na nowo wróciła do łask architektów wnętrz, zyskując sobie całe grono wiernych zwolenników. Nic dziwnego, bowiem to rozwiązanie tanie, a zarazem stwarzające wielkie możliwości aranżacyjne. Współczesny rynek oferuje bowiem szeroki asortyment tapet, w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do wybranego wystroju wnętrza. Tym sposobem tapeta na stałe wpisała się już w kuchenne aranżacje, stanowiąc jedną z najczęściej wybieranych metod na wypełnienie przestrzeni między szafkami.